Trpaslíci

Délka života

Mohou se dožívat až několika set let. Za dospělé jsou považováni kolem padesátky.

Charakteristika

Trpaslíci jsou druhou nejstarší rasou Kontinentu, traduje se, že se objevili hned po gnómech. Jsou malé a robustní postavy, ti nejvyšší z nich dosahují dospělému člověku nanejvýš po hruď. Rysy mají výrazné, dalo by se říci téměř zhrublé, jako by je snad někdo vytesal z kamene. Přesto však nepůsobí vyloženě tvrdě, hlavně proto, že většina trpaslíků oplývá přátelskou a uvolněnou náturou.

U přirovnávání ke kamenům však můžeme ještě chvíli zůstat. Jsou tvrdohlaví a vytrvalí. Pokud už se pro něco rozhodnou, zarputile se svého názoru drží a snáze byste pohnuli horským masivem než jejich odhodláním. Také se mohou pochlubit extrémní odolní vůči působení vnějších vlivů: ať už jde o špatné podmínky, jedy, zranění či alkohol. V šeru vidí lépe než lidé, díky čemuž je pro ně jednodušší obývat skalní i podzemní oblasti.

Pro muže je typický velký podíl svalové hmoty a dlouhý hustý plnovous dosahující klidně až na hruď.

O trpasličích ženách se toho naopak moc neví. Lidé obchodující s Mahakamem, tvrdí, že i přes svou podsaditost a menší výšku působí mile. Plné tvary zahrnující široké boky a velká ňadra by někomu mohly připadat přitažlivé… tedy, pokud si odmyslíte ten hebký, hustý vous, kterým se honosí stejně jako jejich muži. Tak jako tak si trpaslíci své ženy velmi žárlivě střeží.

Mnohem pravděpodobnější je, že okolní svět není na představu trpaslic tak úplně připraven. A pokud už lidé nějakou zahlédli, jednoduše ji kvůli vousu a stylu odívání na cestách i přes jemnější rysy a méně rozložitou postavu považovali za mladého nebo výjimečně zženštilého trpaslíka.

Trpaslíci vynikají v hornických a metalurgických dovednostech, ale dobře se uplatní také jako bankéři, obchodníci, nebo žoldáci.

Výskyt

Najdeme je po celém Kontinentu, často díky jejich obchodním aktivitám. Skupiny trpaslíků se nechávají najímat jako žoldáci při hlídání nejrůznějších konvojů. Trpaslické rody jako Giancardiové, Cianfannelliové či Vivaldiové se zaměřují na bankovní služby a velmi se jim daří. Cianfanelliové jsou dokonce tak úspěšní, že jejich bankovní síť sahá od Severu přes Nilfgaard až do daleké Zerrikánie.

Hlavním sídlem trpasličí rasy a jejich kultury je Mahakam.

Jde o vysoké pohoří protkané bohatými ložisky nejrůznějších rud a nerostů, hustě protkané sítí tunelů a chodeb. Díky trpaslíkům se také proslavilo jako centrum průmyslu a světového zpracování kovů. Tamní ocel patří mezi ty nejvyhledávanější na celém Kontinentu.

Trpaslíci v Mahakamu se řídí už po staletí rodovou politikou, předpokládá se, že blaho a jméno jejich rodiny pro ně bude nejvyšší prioritou. Mladým trpaslíkům tento zastaralý systém připadá příliš svazující, takže se někdy vzepřou a pak se často pokoušejí o útěk do dolin.

Všem rodům vládne zvolený stařešina, Brouver Hoog, kterému táhne už na čtyři sta let. Nelze se tak divit, že je v některých názorech poněkud konzervativní a dává přednost politice izolacionismu a nevměšování se do záležitostí ostatních ras, pokud to není úplně nutné. Jednu z mála výjimek učinil během druhé války Severu s Nilfgaardem, kdy po osobní návštěvě královny Meve vyslal skupinu dobrovolné armády, aby jí pomohli při válečném tažení.

Vztahy s jinými rasami

Trpaslíci obecně udržují dobré vztahy se všemi rasami. Snad proto, že žijí v místech, kde ony rasy žít nechtějí, a vyrábějí věci, které ostatní potřebují. Je dost dobře možné, že při udržování přátelských konexí hraje roli nejen jejich přátelská nátura, ale i výrobky tekutého rázu. Pár panáků trpasličí pálenky totiž dokáže čas od času urovnat neshody až zázračně.

Trpaslíci pohybující se mimo Mahakam často odešli proto, že jim nevyhovovala tamní přísná pravidla. Dalo by se tak říci, že poměry v lidských městech jsou pro ně i přes svá omezení určitým rozvolněním, byť se na Severu stále setkávají s pohrdáním lidí. Když jim podobný způsob života přestane vyhovovat, obvykle se připojí ke komandům Scoia’tael nebo zamíří zpátky do Mahakamu.

Pokud chcete znát více podrobností o aktuálním dění a vývoji politiky, doporučujeme navštívit přehled vývoje na fóru, oslovit ostatní hráče na našem discordu nebo případně navštívit zaklínačskou wiki.

Magie

Neexistují žádné zkazky o tom, že by měli být schopni používat magii nebo proti ní být imunní jako například půlčíci. Pár naivků už ale naletělo na příplatek za „zaručeně pravé magické runy“ vyleptané do čepelí mečů.

Hratelná povolání:

kněz, obyvatel