• AKTUÁLNĚ
 •  
  Obrázek
  198. Herní den - 13.05. - 26.05. Jaro 1280 (Archiv počasí)
  Událost: žádná


  Ve vzduchu panovalo dusno. Ačkoliv dopoledne svítilo sluníčko, všem bylo jasné, že něco visí ve vzduchu. Mračna se zatáhla, slunce se za ně skrylo a nastal mohutný slejvák, který byl provázen početnými blesky a hromy. Bouřka to byla opravdu hrozitánská, ale alespoň se díky ní a dešti mohl vyčistit vzduch.

  Teploty ve dne kolem 22 °C, v noci kolem 16 °C. Na Skellige je cca o 5 °C méně a je větrněji.
   

Jak na kostky

Zde naleznete návod k ovládání kostek.

Zde naleznete užitečné návody, které se týkají spravování hráčských karet, kostek a dalších.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vypravěč
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 276
Registrován: 14 kvě 2022, 00:00
Rasa:
Povolání:
Vyznání:

Jak na kostky

Příspěvek od Vypravěč »

Jak na kostky

Kostky mohou být strašákem mnohých. Je ale důležité na začátek podotknout, že se opravdu není čeho bát. Pokud si nebudete vědět s použitým kostek rady, rozhodně vám vždy někdo poradí. Ve volné hře, pokud vy sami nechcete, není nutné kostky používat, dá se tedy hrát i bez nich, ovšem stále byste měli mít na paměti, že počet kostek, který jste si za body nakoupily, odráží schopnosti vaší postavy i ve volné hře. Pokud tedy například vaše postava neoplývá zručností, jistě si sama neušije žádné oblečení, etc.

S kostkami se ovšem rozhodně setkáte ve všech sezónních eventech, lovech, questech a soubojích. V těchto případech se jejich použití tedy nevyhnete.

Virtuální kostky pomáhají spravedlivě určit výsledek souboje, úspěch při použití dovednosti či pořadí v případě účasti v soutěži.

U hodů kostkami obecně platí, že úroveň dovednosti = počet kostek, kterými hráč hází. Háže se buď na specifickou dovednost (1-6 kostek), nebo vhodnou kombinaci primární a sekundární dovednosti (1-12 kostek). Pokud si nejste jistí kombinací primární a sekundární dovednosti, je možné si příslušnou kombinaci vyhledat v rámci popisu všech sekundárních dovedností v Obchodu s body. Pokud si ani tak nebudete jistí, jakými kostkami v dovednostech máte házet, můžete se samozřejmě zeptat. Rádi vám poradíme.

Jak používat kostky

Hod kostkami se provádí při psaní nového příspěvku. Pod rozepsaným příspěvkem naleznete záložku „Hody kostkou“. Do této kolonky vepíšete „xd6“, kdy x = počet kostek, které máte k dispozici. Poté hodíte kostkou. Obecně používáme pouze kostky šestistěnné, vyjádřené právě jako d6.

Poté, co hodíte, se k vašemu prozatím neodeslanému příspěvku přiřadí hod se specifickým id. Pomocí ikonky jej vložíte do svého postu, kde se při editaci zobrazí jako kód [rol=x]xd6[/roll]. Výsledek hodu uvidíte až po odeslání příspěvku, a nelze jej editovat, ani mazat. Hod se v příspěvku zobrazí i v případě, že jej do postu zapomenete přidat.
postup hodu kostek ► Rozbalit
Nezapomeňte v příspěvku také uvést, které dovednosti jste ke svému hodu použili. Například: Obratnost (2) + Akrobacie (1).

Možnosti hodů kostkou

První a nejjednodušší využití kostek tkví v tom, že si prostě „na něco“ ve vlastní volné hře hodíte a dle výsledku hodu budete postupovat. Tomuto postupu se říká hod na náhodu. Můžete si tak svépomocí velmi snadno zpestřit hru. Když leze postava na strom, praskne pod ní větev nebo ne? Stačí si stanovit pravidla (např. u otázky je liché číslo ano a sudé ne, nebo 1 – 3 je ano a 4 – 6 ne), neherně si hodit a nechat kostky rozhodnout za vás.

Při hodu na obtížnost vypravěč určí číselnou obtížnost dané situace a dovednosti, které hráč může využít pro jeho vyřešení. Hráč si hodí tolika kostkami, jakou úroveň dané dovednosti má jeho postava. Je-li součet hodu stejný nebo vyšší než daná obtížnost, překážku úspěšně překonal, je-li nižší, nepodařilo se mu to. Jak se celá situace vyřešila nebo nevyřešila shrnuje vypravěč, včetně určení, kdy se k dosažení stejného cíle mohou sčítat hody více postav.

U soutěží se vítězem stává hráč s nejvyšším hodem, nejsou-li podmínky vítězství specifikovány jinak.

Pokud hráč nemá k dispozici žádnou kostku v dané dovednosti nebo kombinaci primární a sekundární dovedností, může si stále hodit jednou kostkou. V případě kombinace dovedností, kdy má hráč obodovánu pouze jednu dovednost a v druhé nemá kostky, hází si pouze kostkami jedné dovednosti, žádná kostka za nulu v druhé dovednosti se mu nepřičítá.

Až si budete chtít vyzkoušet herní souboj, prostudujte si sekci kostkové souboje. V úplném základu se porovnávají hody dvou stran v jednotlivých kolech a určují se následky prohry. Do toho dále vstupuje použití speciálních schopností, což jsou předem určené kombinace útoku (a obrany), které v případě úspěchů vyvolají popsaný efekt. Patří zde například kouzla čarodějů, zaklínačská znamení nebo modlitby kněží. Část speciálních schopností je přístupná všem, nehledě na povolání (například Stopování).

Některé speciální schopnosti, meditace u kněží, čerpání u mágů a Alchymie, dokážou k hodům kostkami přidávat dočasné bonusy, trvající zpravidla 1 herní den.
Počet slov: 864
Odpovědět