• AKTUÁLNĚ
 •  
  Obrázek
  202. Herní den - 08.07. - 21.07. Léto 1280 (Archiv počasí)
  Událost: žádná


  Ani v dalších letních dnech si obyvatelé moc čerstvého vzduchu neužijí. Teploty stoupají stále vysoko a panuje nepříjemné dusno. Ať už věříte v jakékoliv bohy, možná by nebylo od věci modlit se za trochu deště a vláhy.

  Teploty ve dne kolem 30 °C, v noci kolem 19 °C. Na Skellige je cca o 5 °C méně a je větrněji.
   

Měna, měrné jednotky a ceny

Zásadní zde pro vás jistě budou ceny v Redánii

Zde naleznete užitečné návody, které se týkají spravování hráčských karet, kostek a dalších.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vypravěč
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 281
Registrován: 14 kvě 2022, 00:00
Rasa:
Povolání:
Vyznání:

Měna, měrné jednotky a ceny

Příspěvek od Vypravěč »

Měna, měrné jednotky a ceny

Obrázek
redanská koruna - ilustrační obrázek, zdroj: witcher.fadom.com

Měna:

Kontinent je tak obrovský, že se v něm jednou měnou zkrátka nedoplatíte. Mnoho zemí má totiž svou vlastní měnu. V Redánii, kde se naše hra převážně odehrává, je základním platidlem koruna. Na Skellige je to potom dukát, v Temerii orén, Nilfgaardu florén. Takto bychom s výčtem samozřejmě mohli pokračovat. Pokud se tedy o měnách v dalších zemích budete chtít dozvědět více, můžete navštívit tento odkaz.

Každá jednotlivá měna má samozřejmě jinou hodnotu vůči té druhé, ovšem v naší hře se převody rozhodně nebudeme zabývat dopodrobna. Vždy, když se chystáte vyjet někam do zahraničí, stačí tak pouze zmínit, že si vaše postava vyměnila dostatečný finanční obnos v bance.


Měrné jednotky:

Ve středověku se nepoužívaly měrné jednotky, jak je známe dnes. Pro naši potřebu a hlavně představu, kolik co tenkrát měřilo, vážilo, nebo jak se určoval objem, si vypůjčíme ty staročeské.

Takovou perličkou může být skutečnost, že jednotky délky byly určovány dle velikosti panovníka. My tedy v tomto případě velikostně pasujeme Přemysla Otakara II. na krále Radovida.

Obrázek
Jednotky délky:
palec = 2,47 cm
píď = 19,76 cm
střevíc = 29,64 cm
loket = 59,28 cm
sáh = 177,84 cm
látro = 207,48 cm

Jednotky hmotnosti:
špetka = 1,458 g
kvintlík = 4,375 g
lot = 17,5 g
unce = 35 g
hřivna = 280 g
libra = 560 g

Jednotky objemu:
kapka = 0,005 l
žejdlík = 0,353 l
holba = 0,7075 l
máz = 1,415 l
vědro = 56,6 l

Početní jednotky:
vrh = 3 ks
tucet = 12 ks
mandel = 15 ks
půlkopa = 30 ks
kopa = 60 ks
veletucet = 144 ks


Ceny v Redánii:

Dostáváme se asi k nejstěžejnějšímu bodu, který vás při vašich obchodních jednáních, návštěvách hostinců, využití různých služeb nebo třeba plavbě na Skellige jistě bude zajímat nejvíce. Jaké tedy jsou ceny v Redánii? Nutno podotknout, že tento přehled slouží pouze jako vodítko. Ceny uvedené na seznamu nejsou pevné, představují jakýsi zlatý střed.

Co to pro vás znamená? Když například navštívíte tu nejzaplivanější hospodu v Novigradu, ceny zde mohou být nižší. Naopak, když si budete chtít dopřát a zavítáte do vyhlášeného podniku, ceny se oproti běžnému průměru zvýší. Dále pak můžete lépe odhadnout, v jakých cenových relacích se pohybovat při vyjednávání obchodu nebo získání slevy z ceny zboží a služeb, etc. Důležité je říci, že byste se ale například při vyjednávání slev s postavami (hráčskými i NPC) měli držet v nějakém rozumném rozmezí. Kovář vám jistě nesleví polovinu ceny z meče jen tak, lékař vás nevyšetří zdarma pro vaše krásné modré oči, atd. Buďte tedy prosím v odhadech a postupech střízliví.

Kromě platby penězi, je samozřejmě možnost směnného obchodu, ať už je to jiné zboží nebo služba. Znovu ale podotýkáme, držte se nějakých reálných mantinelů. Nikdo vám nesmění kozu za kytici růží.

Pokud byste narazili na to, že váš spoluhráč se ve vaší hře rozumných měřítek nedrží, můžete ho na to samozřejmě upozornit.

Potraviny ► Rozbalit
Pití ► Rozbalit
Zbraně a zbroj ► Rozbalit
Pohostinství ► Rozbalit
Přeprava ► Rozbalit
Zvířata ► Rozbalit
Oděvy a doplňky ► Rozbalit
Služby (mimo výše uvedené) ► Rozbalit
Počet slov: 1280
Odpovědět